Katsaus Suomi-sarjakarsintoihin osallistuviin joukkueisiin

21.3.2019


Viikonloppuna käyntiin polkaistavaan Suomi-sarjan putoamiskarsintojen 2. vaiheeseen osallistuu Kotkan Titaanien ohella kolme muuta joukkuetta.

Lauantaina (23.3.) alkava Suomi-sarjan putoamiskarsintojen 2. vaihe pelataan läpi yksinkertaisena sarjana, jonka seurauksena jokaiselle siihen osallistuvalle joukkueelle tulee pelimääräksi kolme (3) ottelua.

Putoamiskarsintojen 2. vaiheen otteluohjelma löytyy kokonaisuudessaan Suomen Jääkiekkoliiton tulospalvelusivustolta.

Suomen Jääkiekkoliiton viime keväänä tekemän päätöksen mukaan ainoastaan karsinnan paras joukkue saa mahdollisuuden Suomi-sarjan lisenssiehtojen täyttämiseen ja sarjapaikan anomiseen tulevalle kaudelle 2019–2020, kun taas kolmen muun pelit jatkuvat 2. divisioonassa.

Titaanien lisäksi tämänkeväiseen karsintasarjaan osallistuu joukkueita niin Pohjanmaalta kuin Pohjois-Karjalastakin, joten kattaus ennen kaikkea varsin värikäs.

Suomi-sarjan karsintasarjaan osallistuvat joukkueet ovat seuraavat:


Joukkueen nimi: Titaanit
Kotipaikkakunta: Kotka
Perustamisvuosi: 1974
Vastuuvalmentaja: Mika Iltola
Kapteeni: Roope Lantta

Sijoitus Suomi-sarjan runkosarjassa: 15.
Tehdyt maalit: 103
Päästetyt maalit: 151
Rangaistusminuutit: 537
Yleisökeskiarvo: 344

Paras pistemies runkosarjassa: Panu Laitinen 36. 16+15= 31p
Paras maalintekijä runkosarjassa: Panu Laitinen (16)
Jäähykuningas runkosarjassa: Petteri Paajanen (58min)

Paras pistemies putoamiskarsinnoissa: Teemu Toriseva 3. 1+1= 2p
Paras maalintekijä putoamiskarsinnoissa: Useita (1)
Jäähykuningas putoamiskarsinnoissa: Erkka Huttunen (27min)
 



Joukkueen nimi: Muik Hockey
Kotipaikkakunta: Uusikaarlepyy
Perustamisvuosi: 1984
Vastuuvalmentaja: Marcus Ittonen
Kapteeni: Erik Backlund

Sijoitus Suomi-sarjan runkosarjassa: 17.
Tehdyt maalit: 100
Päästetyt maalit: 168
Rangaistusminuutit: 537
Yleisökeskiarvo: 214

Paras pistemies runkosarjassa: Carl-Axel Braskén 40. 24+22= 46p
Paras maalintekijä runkosarjassa: Carl-Axel Braskén (24)
Jäähykuningas runkosarjassa: Jesper Portin (45min)

Paras pistemies putoamiskarsinnoissa: Carl-Axel Braskén 4. 4+0= 4p
Paras maalintekijä putoamiskarsinnoissa: Carl-Axel Braskén (4)
Jäähykuningas putoamiskarsinnoissa: Aleksandrs Smirnovs (39min)
 



Joukkueen nimi: Karjalan Kopla
Kotipaikkakunta: Joensuu
Perustamisvuosi: 2011
Vastuuvalmentaja: Sami Puruskainen
Kapteeni: Samu Pitkänen

Sijoitus Savo-Karjalan alueen 2. divisioonassa: 1.
Tehdyt maalit: 161
Päästetyt maalit: 84
Rangaistusminuutit: 363
Yleisökeskiarvo: 196

Paras pistemies runkosarjassa: Nemo Huhta 18. 28+24= 52p
Paras maalintekijä runkosarjassa: Nemo Huhta (28)
Jäähykuningas runkosarjassa: Konsta Heimonen (61min)

Paras pistemies pudotuspeleissä: Pavel Brendl 4. 6+5= 11p
Paras maalintekijä pudotuspeleissä: Pavel Brendl (6)
Jäähykuningas pudotuspeleissä: Petri Lammassaari (10min)
 



Joukkueen nimi: Virkiä
Kotipaikkakunta: Lapua
Perustamisvuosi: 1963
Vastuuvalmentaja: Pete Suonpää
Kapteeni: Joshua Kossila

Sijoitus Keskimaan alueen 2. divisioonassa: 1. 
Tehdyt maalit: 154
Päästetyt maalit: 82 
Rangaistusminuutit: 253
Yleisökeskiarvo: 225

Paras pistemies jatkosarjassa: Joshua Kossila 24. 30+34= 64p
Paras maalintekijä jatkosarjassa: Joshua Kossila (30)
Jäähykuningas jatkosarjassa: Matti Kontteli (32min)

Paras pistemies pudotuspeleissä: Joshua Kossila 7. 8+14= 22p
Paras maalintekijä pudotuspeleissä: Juho Niemelä (9)
Jäähykuningas pudotuspeleissä: Juuso Vuorela (25min)