
Jokaisessa titaaniosumassa lauantaina mukana ollut Valtteri Vuosjoki (vas.) otti FPS-taiston aikana hanakasti osaa myös perinteisiin poikapaineihin.
|
Viime viikonloppuna jo selkeästi tiiviimpää peliä esittänyt Titaanit jatkoi lauantai-iltana Kotkan Energia Areenallaan siitä, mihin se aiemmissa koitoksissaan jäi. Punanutut nimittäin punnersivat vahvan joukkuepelaamisen sekä -puolustamisen, mainion maalivahtityöskentelyn ja onnistuneiden erikoistilanteiden avulla Karhulassa vierailleen Forssan Palloseuran lopulta erittäin nasulimaisesti kumoon maalein 3-1 (0-1, 2-0, 1-0).
Titaanit – FPS 3-1 (0-1, 2-0, 1-0)
09:59 0-1 Aaro Lomakka (Samuli Virtanen, Toni Koivula) 22:12 1-1 Valtteri Vuosjoki (Simo Kauppinen, Erik Naroma) YV 38:33 2-1 Simo Kauppinen (Valtteri Vuosjoki, Santeri Salminen) YV VoM 58:20 3-1 Valtteri Vuosjoki (Erik Naroma, Atte Pulsa) TM
Maalivahdit:
Titaanit – Atte Pulsa 11+8+21= 40 torjuntaa FPS – Tuomas Aalto 6+11+2= 19 torjuntaa (poissa 57:55-58:20 & 58:39-59:45)
Jäähyt:
Titaanit 4 x 2min= 8min FPS 3 x 2min= 6min
Kun voitat edeltävän kerran kolme kuukautta takaperin lokakuussa sekä häviät sen jälkeen peräti 12 kertaa letkussa, niin kyllähän se kieltämättä tuntuu aika pirun hyvältä iskeä kyseinen putki poikki kotiyleisön edessä ja päättää tappioiden tuoma piina todella ansaittuun voittoon.
Sen myötä ei ollutkaan kovin suuri ihme, että summerin pärähdettyä lauantai-iltaisen suomisarjataiston kolmannen erän päätteeksi Kotkan Energia Areenalla, olivat titaanileirissä suut messingillä ja sama iloinen tunnelma oli päällä myös katsomon puolellakin.
Punanutuille henkisesti todella tärkeä voiton arvoa nosti vielä se, että FPS kaatui nimenomaan niillä eväillä, joilla kotkalaisten tuleekin pelata – eli tiiviillä puolustamisella sekä tiilimuurimaisella maalivahtityöskentelyllä.
Tähän päälle vielä, kun Titaanit onnistui sekä erikois- että maalintekotilanteissa olemaan selkeästi forssalaisvieraitaan terävämpänä, olivat kaikki voittoisaan keitokseen lyöty samaan kattilaan porisemaan.
Tokihan punanutut tarvitsivat vielä himppasen hyvää tuuria pitkän tappioputken katkaisuun, sillä FPS kolisutteli kotkalaismaalin putkia pelin tiimellyksessä muutamaan otteeseen, onnistumatta kuitenkaan pelivälineen verkkoon laittamisessa.
Lopuista vaaranpaikoista pitikin sitten, oman puolustajan avauserässä omiin ohjaaman 0-1-takaiskun jälkeen, luukut totaalisesti kiinni laittanut titaaniveskari Atte Pulsa, joka eritoten kamppailun päätöserässä oli 21 torjunnallaan mies paikallaan FPS:n painaessa herhiläisenä peliä kotkalaispäätyyn.
Kuluvan suomisarjakauden neljännellä voitollaan punanutut kavensivat eroa 13. sijaan, sillä hyvin suurella todennäköisyydellä tuleva putoamiskarsintavastustaja PEPO HC, on enää viiden pisteen päässä ”paras viidestä” –pelattavan ottelusarjan kotiedussa kiinni.
Titaaneilla on siis edelleen täysi mahdollisuus lappeenrantalaisten ohittamiseen, mutta se vaatii peliotteiden jatkumista samanlaisina myös tulevissa koitoksissa ja oman kokonaisvaltaisen pelaamisen kehittymistä sekä tiivistymistä mitä lähemmäs kevään huipputärkeitä karkeloita kohti mennään.
Titaanien päävalmentajan Mikko Kuikan kommentit illan ottelusta sekä viikon päästä lauantaina Kotkan Energia Areenalla pelattavasta kamppailusta, jossa vastaan asettuu Uudenkaarlepyyn ylpeys Muik Hockey:
– Onhan se luonnollisesti aina hienompaa voittaa, kuin hävitä – kiitin isosti pelaajia pelin päättymisen jälkeen ja totesin heille, että kova sekä laadukas työnteko arjessa kantaa kyllä hedelmää, kunhan siihen vain kaikki yhteisesti uskovat.
– Isoin juttu tässä voitossa on meille sen mukanaan tuoma henkinen puoli ja se, miten otamme saamamme opin mukaan – toivoa sopii, että tämä nyt koettu tunne kantaa meitä jatkossa ja tuo samalla vielä pienen lisäbuustin myös harjoitteluun.
– Voitimme tänään ennen kaikkea joukkueena – pelasimme joukkueen molempiin suuntiin ja tietysti Atte Pulsa viimeisenä lukkona maalillaan iski pöytään aivan huikaisevan torjuntaklinikan.
– Onnistuimme tänään myös kahdesti miesylivoimalla lyömään kiekon kaverin häkkiin ja vastavuoroisesti taas oma alivoimapelaamisemme oli rautaisella tasolla.
– Viestini päivästä yksi alkaen on ollut joukkueelle se, että puolustaminen on pelaamisemme keskiössä ja meidän pitää sietää pelien aikana pidemmätkin jaksot, jolloin sitä joudumme tekemään sekä malttaa vain puolustaa – sen avulla saamme, kyllä sitten omat hetkemme iskeä vastaiskuilla myös toiseen päähän.
– Koko joukkueen puolustuspelaamisemme on mennyt tässä viikkojen aikana eteenpäin ja sen kanssa tulemme myös vastaisuudessa tekemään töitä, niin pitkään kuin tätä kuluvaa kautta on jäljellä.
– Oma näkemykseni on niin voiton kuin häviönkin keskellä, että se on viisi minuuttia mielessä ja sitten asia pitää jo unohtaa sekä jatkaa arkista työntekoa, sillä se kantaa pidemmän päälle aivan varmasti.
– Muik Hockey tulee olemaan meille todella iso haaste, vaikka pääsemmekin nyt ensiksi kotikaukalossamme heidät puntariin laittamaan.
– Muik Hockey on mielestäni hyvin pitkälti samantyyppinen kamppailuvoimainen vastustaja, kuin mitä FPS, mutta napsun tai parin verran vielä kovempi sekä monipuolisempi.
– Meidän on siis vain yhdessä keksittävä keinot, joilla pystyisimme heille lyömään luun niin sanotusti kurkkuun kotiyleisömme edessä – innolla odotan peliä, sillä uskon siitä tulevan erittäin viihdyttävän kahinan!
Kat’s Cafen nälkäisimmät titaanipelaajat: # 21 Valtteri Vuosjoki & # 74 Simo Kauppinen
Ottelun kuvakavalkadi on katsottavissa SchalesPhoto-sivustolta.
Titaanien taistelu Suomi-sarjan runkosarjassa jatkuu tasan viikon päästä lauantaina (24.1.), kun punanuttujen vieraaksi Karhulaan saapuu uusikaarlepyyläisrevohka Muik Hockey.
Ottelu alkaa Kotkan Energia Areenalla kello 17:00 – liput kamppailuun maksavat 12 ja 8 euroa. TERVETULOA KANNUSTAMAAN PUNANUTUT KOTIVOITTOON!
|