
Yli piste-per-peli –tahdilla Titaaneissa tähän mennessä pelaamissaan kamppailuissa tulosta tehnyt Simo Kauppinen pukee myös tulevalla Suomi-sarjan ”superkaudella” punanutun päälleen!
|
Titaanimiehistö edessä siintävälle Suomi-sarjan ”superkaudelle” 2026–2027 jatkaa pikkuhiljaa kasautumistaan.
Viimeisen yhteisen kesätreeniviikon, ennen juhannusjuhlintojen jälkeen käynnistyvää reilun kuukauden mittaista omatoimista harjoitusjaksoa, avannut kotkalaismiehistö vahvistaa hyökkäyskalustoaan kahdella jo aiemmilta kausilta titaanikannattajille tutulla nimellä.
Punanutut ovat nimittäin solmineet yksivuotiset jatkosopimukset Simo Kauppisen sekä Eelis Toivasen kanssa.
Titaanien päävalmentajalle Marko Oksaselle syksyllä jo kuudennen kautensa kotkalaisjoukkueen paidassa aloittavan Kauppisen, 27, saaminen sopimuspelaajien joukkoon oli varsin mieluisa ”mittumaarilahja”.
– Olen äärettömän tyytyväinen, että Kauppisen tasoinen pelimies halusi jatkaa Titaaneissa pelaamista ja piirsi puumerkkinsä jo tässä vaiheessa kesää jatkosopimukseen, Oksanen hekumoi tyytyväisenä.
Punanutun tähän mennessä, ennen syyskuun 12. päivä Titaanien osalta alkavaa Suomi-sarjan ”superkautta” 2026–2027, yhteensä 146 kertaa päälleen vetänyt Kauppinen on pelaamissaan koitoksissa iskenyt aikakirjoihin maireat 162 (79+83) tehopistettä.
Ei siis ole kovin suuri ihme, että kotkalaismiehistön pääpiiskuriksi pienen tauon jälkeen palanneen Oksasen odotukset ovat todella korkealla savonlinnalaislähtöisen hyökkääjä-ässän suhteen.
– Vaikka Kauppisen viime kausi olikin hivenen vaikeahko sekä rikkonainen pienten vaivojen vuoksi, tiedämme siitä huolimatta kaverin potentiaalin ja sen seurauksena odotusarvot hänen suhteensa ovat erittäin kovat, Oksanen toteaa ykskantaan.
– Simo tulee ehdottomasti olemaan yksi kärkihyökkääjiämme ja tuloksentekijöitämme eritoten nyt, kun hän on taas terveenä sekä pystyy täten harjoittelemaan laadukkaasti päivästä toiseen.
Seuraavan askeleen aika
Simo Kauppisen ohella Titaaneissa jatkava ja kolmannelle kaudelleen kasvattiseuransa edustusmiehistössä starttaava Eelis Toivanen pääsee niin ikään keskittämään taas fokuksensa täysipainoisesti jääkiekkoiluun.
– Toivasen edeltävät kaksi titaanikautta ovat oikeastaan menneet hieman ohi armeijapalveluksen vuoksi, mutta nyt se savotta on herralla paketissa, joten hänen on näin ollen aika ottaa seuraava askel pelaajana ja murtautua vakituisesti pelaavaan kokoonpanoomme, tuumaa Titaanien päävalmentaja Marko Oksanen.
Toivanen, 20, ei edeltävällä sesongilla kyennyt pelaamaan kuin kaksi suomisarjaottelua, mutta mikäli titaaniluotsi Oksasta vain on uskominen ja miksei olisi, tullee monipuolinen hyökkääjä tappelemaan tosissaan jaossa olevista peliminuuteista sekä vastuusta tulevalla ”superkaudella”.
– Tunnemme Eeliksen kanssa toisemme jo entuudestaan, sillä koutsasin häntä seurayhteisömme eri juniorijoukkueissa ja tiedän, että kaverissa potentiaalia on ottaa yllättävänkin suurta roolia hyökkäyksestämme, Oksanen selventää.
– Uskonkin Eeliksen sen [roolin] myös itselleen lunastavan, päästessään nyt viimein olemaan edustusjoukkueen arjessa täysipainoisesti mukana ja kohdistamaan huomionsa pelkästään jääkiekon pelaamiseen. TITAANIEN KAUSIKORTIT OVAT MYYNNISSÄ KAUDELLE 2026–2027! |
|---|
| OLE NOPEA JA VARAA OMASI! |
|