Titaanien pistepörssiä ennen viime kauden päättänyttä vammaansa johtanut nikkarihyökkääjä Michael Pereira nähdään punanutussa myös tulevalla Suomi-sarjan ”supersesongilla”!
|
Suomi-sarjan ”superkauden” tuuliin ja tuiverruksiin täyttä häkää valmistautuva Titaanit on solminut yksivuotiset jatkosopimukset Camilo Rodrigue-Melon sekä Michael Pereiran kanssa.
Keskikesän juhlan eli kansankielellä juhannuksen kunniaksi kohti omatoimista harjoittelujaksoa suunnistava Titaanit on vahvistanut suomisarjamiehistöään jälleen paikalliselle kiekkojännäreille entuudestaan tutuilla kasvoilla, kun kanadalaiskaksikko Camilo Rodrigue-Melo ja Michael Pereira nähdään myös tulevalla ”superkaudella” 2026–2027 punanuttujen riveissä.
Yksivuotiset jatkosopimukset allekirjoittaneet, puolustajana viihtyvä Rodrigue-Melo sekä kaikilla hyökkääjän tonteilla operoiva Pereira, tuovat nuorekkaaseen kotkalaismiehistöön ennen kaikkea kokemusta ja väriä, mutta samalla myös raikkaan tuulahduksen pohjoisamerikkalaisesta jääkiekkomentaliteetista.
– En ole herroja aiemmin päässyt urallani valmentamaan, mutta mitä olen ehtinyt heitä Titaaneissa viettämiensä kausien aikana seuraamaan, niin kyseessä on kaksi suomisarjatasolle oikein pätevää pelimiestä, toteaa Titaanien päävalmentaja Marko Oksanen.
Ikävähköistä loukkaantumisista edelliskausien aikana kärsineelle ja päättyneellä sesongilla lopulta vain 12 runkosarjaottelua tehoin 4+4 tahkonneelle Pereiralle, 24, punanuttupiiskuri kaavaileekin isohkoa roolia kärkihyökkäysvitjoista.
– Pereira on erittäin laadukas ja monipuolinen hyökkääjä, joka taitaa maalien tekemisen siinä missä tekopaikkojen luomisenkin – hän tullee ehjänä pysyessään olemaan varmasti yksi kärkihyökkääjiämme, Oksanen summaa aatoksiaan.
– ”Mikeyn” itsensäkin kannalta olisi enemmän kuin suotavaa, että loukkaantumiset olisivat nyt vihdoin ja viimein taakse jäänyttä elämää, jonka myötä hän kykenisi pelaamaan täyden kauden suurella vastuulla.
”Joukkueen etu menee kaiken muun edelle”
Punanuttujen riveihin vajaa vuosi takaperin syyskuussa kotiutunut ja paikkansa pelaavassa kotkalaiskokoonpanossa tinkimättömällä työnteollaan ottanut Camilo Rodrigue-Melo saa titaaniluotsi Marko Oksaselta kehuja osakseen jo äidinmaidossa lahjaksi saamastaan nöyrästä asenteestaan.
– Rodrigue-Melo on sanan varsinaisessa merkityksessä oikein perinteinen peruspakki ja hän on myös hienosti sisäistänyt tämän asian, Oksanen kommentoi.
Titaanipaidassa tähän mennessä pelaamissaan 33 runkosarjakamppailussa kahdeksan (1+7) tehopistettä tilastoineen 26-vuotiaan kanadalaispuolustajan suurin arvo tultaneenkin myös tulevalla suomisarjasesongilla näkemään ennen kaikkea oman maalin varjelussa ja joukkuekavereiden saumattomassa auttamisessa.
– ”Melo” ei varmasti ole se kaukalon kaikkein taitavin pelaaja, mutta sitä vastoin hän pistää kyllä jok’ikisessä tilanteessa aivan kaikkensa likoon sekä pelaa isolla sydämellä erittäin simppeliä ja joku voisi sanoa jopa varsin perikanadalaistakin taistelulätkää, jossa joukkueen etu menee kaiken muun edelle, kotkalaiskäskijä alleviivaa.
Titaaneilla on nyt julkaistujen nimien myötä kasassa yhteensä 12 pelaajasopimusta edessä siintävälle Suomi-sarjan ”superkaudelle” 2026–2027. TITAANIEN KAUSIKORTIT OVAT MYYNNISSÄ KAUDELLE 2026–2027! |
|---|
| OLE NOPEA JA VARAA OMASI! |
|